Most hogy itt a tavasz, és jön a jó idő, joggal merül fel a kérdés bennünk: Hogyan is álljunk neki egy hőszigetelő rendszer kivitelezésének? Új épület esetén nem sok kérdés van, mert gyakorlatilag minden a helyén van kész tervekből dolgozunk, viszont felújításnál már annál több ilyen szempontból a kérdés.
A falazat állapotfelmérése
Első lépésben meg kell állapítsuk, hogy a vízszintes falszigetelés a lábazat és a falazat között meg van e? Hogyha megvan, az nagyon jó, mert akkor a fal nem tudja felszívni a lábazat irányából a nedvességet. Ha viszont nincs, akkor addig nem szabad homlokzati rendszert készíteni, amíg ezt valamilyen úton-módon nem pótoljuk.
Hogyha megvan a vízszintes falszigetelés, akkor tudunk foglalkozni a falazattal. Meglévő vakolatról meg kell állapítsuk, hogy az hordozóképes e, illetve a falazat hordozóképes e. Ha a vakolat nem állékony, akkor azt le kell verni, karcpróbával meg kell nézni, hogy mennyire porlik, kell e esetleg alapozni a felületet. Én inkább azt javaslom, hogy mindig kell felújítás során alapozni a felületet, hogy megfelelő tapadást tudjunk elérni a ragasztó számára. Hogyha ezeket elvégezzük, akkor tudjuk kezdeni a kivitelezést. Még egy fontos dolog: a dűbelkihúzás, a megfelelő dűbelnek a megállapítása. Fontos, hogy a megfelelő dűbel, a megfelelő falazathoz kerüljön.
A megfelelő hőszigetelőanyag kiválasztása
Nézzük meg, hogy például egy tipikus 60-as, 70-es évekbeli, Kádár-kocka épületnél, milyen vastagságú, milyen típusú hőszigeteléseket érdemes választani. Ezeknek az épületeknek jellemzően kisméretű tömör tégla vagy B30-as falazata volt, és ezeknél az épületeknél, hogyha teljeskörű felújításban gondolkodunk, akkor mindenképpen vastagabb, legalább 15 cm-es hőszigetelést kell, hogy felhelyezzünk.
A 15 cm mindenképpen abban az esetben felel meg, hogyha nem csak a falat hőszigeteljük, hanem a födémet is, illetve a nyílászárók cseréjét is végrehajtjuk, továbbá a lábazatot is hőszigeteljük. Tehát ekkor az induló vastagságunk legalább 15 cm, de természetesen 20 cm-el még nagyobb fokban, gyorsabban érünk el költségmegtakarítást. Hogyha más típusú anyagok jönnek szóba, például a legalább 20%-kal jobb hőszigetelő képességű grafitos anyagok, akkor itt is mindenképpen a vastagabb hőszigetelőanyagokat érdemes választanunk. Az 5 cm-es anyag ebben az esetben sem ér semmit, a 15-20 cm-es anyagok, amik szóba jöhetnek.
Azt is megemlítem, hogyha nincs arra lehetősége valakinek, hogy teljeskörű felújítást végezzen, tehát nyílászárócsere, födémszigetelés stb., akkor viszont nem szabad túlszigetelni az épületet. Ebben az esetben én azt tanácsolom, hogy egy 10 cm-es vastagságnál – falak esetében – érdemes megállni.