Közeleg a hulladéktörvény változása
A hazai hulladékkezeléssel kapcsolatos szabályozás változása a küszöbön áll. Nem kisebb célra hivatott, mint elősegíteni a körforgásos, azaz hulladékot nem termelő gazdaság kialakítását.
Egyik kardinális pontja a gyártói felelősség kiterjesztése. Ennek fényében emelik majd a szemétlerakás díját, ami által az újrahasznosítás irányába próbálják terelni a piaci szereplőket.
A célszámok igen komolyak:
- 2035-ig a települési hulladék 65%-ának újrahasznosítása a cél, és legfeljebb a 10%-a kerülhet lerakóba,
- 2030-ig pedig a csomagolási hulladék 70%-át kell újrahasznosítani.
A fenntarthatóságot célzó tervezetre többek között azért van szükség, mert becslések szerint jelenleg a termékgyártás keretei között felhasznált anyagok mindössze egyetlen százaléka marad „használatban” fél évvel az értékesítést követően.
Az Európai Bizottság által 2015-ben elfogadott tervezet 54 előremutató intézkedést tartalmaz. Olyan tartós, javítható termékek tervezésére ösztönöz (cél a hulladékkezelés megelőzése), amelyek egyben újrahasznosíthatóak is.
2015-től az Európai Unió tagállamaiban kötelező a papír, a fém, a műanyag, valamint az üveg szelektív gyűjtése. Ez a szabályozás 2024-ig kiterjed a bio-, majd azt követően a textil-, illetve a háztartásokban keletkező veszélyes hulladékokra.
Hulladékkezelés az építőiparban – költség vagy lehetőség?
Tudta? Az EU területén éves szinten 600 millió tonna hulladék keletkezik, melynek 34,7%-a az építőiparból ered. Az építőipari hulladék kezelése és eltakarítása többletköltséget jelent.
Ma az építési és bontási tevékenység során keletkező hulladék kezelésének szabályozását a 45/2004. (VII. 26.)rendelet foglalja össze.
Ha az építkezés, bontás során hulladék keletkezik, annak hulladéklerakóba (inert vagy vegyes hulladék) való elszállításáról az építtető gondoskodik, a hulladékkezelést pedig a hulladéklerakótól kapott bizonylat alapján a környezetvédelmi hatóság ellenőrzi. Szabálysértés esetén eljárás indul, vagy konkrétan megtagadják az építési engedély kiadását.
A felújítás már más tészta, hiszen nem engedélyköteles, a hulladékkezelést nem naplózzák, maga a hulladék pedig hulladéklerakóban, kommunális szemétben, vagy a határ mentén végzi. Ez a kettő utóbbi megoldás nem épp környezetvédő tevékenység.
Új építés esetén építési tervlapot, bontás esetén bontási tervlapot kell vezetni.
Az építőiparban keletkezett inert hulladék alapanyag egy újabb építőanyag előállításához. A telephelyek száma igen sok, és a lerakás díja kedvező. Ám a vegyes hulladéklerakók száma nem túl nagy, a szolgáltatás igénybevétele drága, és megyénként csupán 3-4 ilyen lerakó található.
Hungarocell Zöld Program
A Masterplast elsőként valósít meg körkörös gazdasági modellt a hazai építőiparban
Tudta? Hungarocellből Magyarországon éves szinten 100 000 m3-t meghaladó hulladék mennyiség keletkezik.
Az Európai Bizottság 2015-ben elfogadott, a körforgásos gazdaságra átállást elősegítő cselekvési terve alapján mi is érdekeltté váltunk abban, hogy egy adott anyag felhasználásából a legtöbbet hozzuk ki.
A többletköltségek csökkentése céljából a Masterplast Hungarocell Zöld Programja nyújthat megoldást, mely a Hungarocell EPS és XPS hulladékanyagok szállítását és tárolását is magában foglalja. A Hungarocell szigetelőanyagok forgalmazójaként célunk az, hogy a szigetelőanyag vágása következtében keletkezett hulladékot újrahasznosíthassuk.
Az általunk forgalmazott polisztirol Hungarocell EPS és XPS nem beépített anyagából különleges eljárás során egy újabb anyagot, a Thermobetont állítjuk elő, amely kiváló hőszigetelő. Ez gyakorlatilag egy cementtel és speciális habképzővel előkeverve vásárolható hőszigetelő anyag, mely hőszigetelő könnyűbeton készítéséhez használható.
Úgy véljük, hogy a vágott Hungarocell maradékok újbóli felhasználása több szinten is segíti a környezeti terhelés csökkentését, hiszen a vegyes hulladékok mennyiségét számottevően csökkenti, valamint a polisztirol hőszigetelési képességét viszi tovább az újonnan előállított anyagban is. Az újrahasznosítás során előállított Thermobeton hőszigetelőként az épületek energiagazdaságosságában fog hozzájárulni.
Masterplast Öko Pontok
Amennyiben vásárol partnereinknél polisztirol terméket, és keletkezik tiszta, fel nem vágott, fel nem használt anyag, azt viszonteladóinknál, az úgynevezett Öko-Pontokon az általunk előállított 600 literes zsákokban leadhatja. Ára: 600 forint / zsák. Lelőhelye: Öko-Pontok. Ha utánaszámol, ez igen kedvező megoldás.
Az Öko-Pontokra leadott vágott polisztirolból a Masterplast karbonsemleges munkafolyamat során Thermobetont állít elő, mely az épületek energiafelhasználásának mérséklését teszi lehetővé.
Csökkentsük együtt a környezet hulladékterhelését, találkozzunk az Öko-Pontokon!