Szigetelj Velem!

Közel nulla energiaigényű épület szabályozás új határideje

2021. április 13. - Végvári Tibor

 

Kiket érint és milyen épületekre vonatkozik a közel nulla energiaigényű épület szabályozás? Az új határidő és a legfontosabb tudnivalók mellett most ezt is megmutatjuk az új épületenergetikai szabályozással kapcsolatban!

14het_masterplast_energia.jpg

2022. június 30. A dátum, melyet minden építkezőnek érdemes jól bevésnie a naptárába. És hogy pontosan miért?

Az ezután használtba vett épületeknek eleget kell tennie a hazai épületenergetikai szabályozás legújabb követelményének, a 7/2006 TNM rendelet 6. mellékletének, mely magába foglalja, hogy az építményeknek legalább „közel nulla energiaigényűnek” kell lenniük.

De mit is jelent ez egész pontosan és hogyan lehet a szigorú elvárásoknak eleget tenni? Ebben a bejegyzésben ennek a témának fogunk bővebben utána járni.

Mit jelent az új szabályozás és miért van rá szükség?

Az új épületenergetikai szabályozás szerint az újépítésű épületek kizárólag akkor kaphatnak lakhatási engedélyt, ha BB energetikai tanúsítvánnyal rendelkeznek. Ennek hátterében részben az Európai Unió egyre szigorúbb környezetvédelmi és energiagazdálkodási lépései állnak. Utóbbi célja, hogy hogy 11 százalékkal csökkentse EU-szerte az energiafogyasztást.

A hazai szabályozás hátterében azonban nem csak az uniós szigorítások állnak. Ha szeretnénk rendkívül konkrétan fogalmazni, azt is mondhatnánk, hogy a józan ész.

Magyarország összes primerenergia-felhasználásából körülbelül 40 százalékért ugyanis nem mások, mint a rendkívül gazdaságtalan módon kivitelezett felelősek. Ez a szám rendkívül magas, ami annak tükrébe sajnos egyáltalán nem meglepő, hogy a közel 4,3 millió lakás közül nagyjából 70% nem felel meg a korszerű hőtechnikai és műszaki követelményeknek.

Ez azt jelenti, hogy a potenciálisan megtakarítható energia mennyisége rendkívül magas.

A jobb eredmények elérsében pedig nagy segítségünkre lehet az egyre szigorúbb EU-s irányelvekhez igazodó szabályozás, mely az eredeti tervek szerint 2020. december 31. után lépett volna hatályba, azonban 2022. június 30-ig tolódott. Ettől a dátumtól azonban valamennyi új épületnek közel nulla energiaigényűnek kell lennie.

Mire vonatkozik a nulla energiaigényű épület szabályozás?

Az új épületekre vonatkozó energetikai követelmények három szinten érintik a beruházókat. Az első szint a fűtött épülettérfogatot határoló szerkezetek maximális hőátbocsátási tényezőjére vonatkozik.

A szabályozás ezen része megszabja, hogy a fűtött teret határoló falaknak, födémeknek és egyéb szerkezeteknek legalább mekkora hőszigetelő réteget szükséges tartalmazniuk.

Valamint a nyílászárókkal és az üvegezéssel kapcsolatban is rögzíti a maximum hőátbocsátási tényezőket. Ez azt jelenti, hogy számos nyílászáró, mely korábban megfelelőnek bizonyult, a szabályozás életbe lépése után már nem lesz alkalmazható az építkezés során.

Ennek legfőbb célja a fűtési szükséglet és az ebből adódó energiafogyasztás minimalizálása, mely hosszú távon nem csak pénztárcánknak, de egyértelműen környezetünknek is kifizetődő.

A szabályozás második szintje némileg már bonyolultabb. Ez a maximális fajlagos hőveszteségtényezőre vonatkozik. Míg az előző pont azt fejezi ki, hogy egy adott szerkezeten, például egy ajtón vagy ablakon keresztül mennyi hő áramlik ki a lakásból, addig a fajlagos hőveszteségtényező azt mutatja meg, hogy a ház összes határoló szerkezetén keresztül átlagosan mennyi hő áramlik ki.

A túlzottan sok hőleadó felülettel rendelkező épületek tehát a szabályozás értelmében nem felelnek meg az előírásoknak, ami azt jelenti, hogy egyszerűbb formájú, kompakt kialakítású házak építésére, vagy pedig bizonyos szerkezeteken vastagabb hőszigetelés kialakítására lesz szükség.

Valamint figyelembe kell venni a környezeti tényezőket és a sugárzási nyereséget is, és mindezek fényében kell belevágni az új otthon megtervezésébe.

A harmadik követelményi szint az összesített energetikai jellemzőre vonatkozik, mely a fűtésre, használati-melegvízre, szellőztetésre és hűtésre felhasznált energiát is magába foglalja. Figyelembe veszi, hogy mivel állítjuk elő a hőt, a hőleadók minőségét, és minden egyéb veszteséget és segédenergiát is.

A szabályoknak megfelelni komplex dolog, de nem lehetetlen

Az új szabályozások egyértelművé teszik azt, hogy 2022 nyarától az építkezés és felújítás folyamata is jóval átgondoltabb tervezést igényel majd, mint korábban. Fokozottan oda kell figyelnünk arra, milyen minőségű hőszigetelést és milyen fajta nyílászárókat választunk, hiszen rengeteg, korábban alkalmazott módszer már nem lesz megfelelő.

Ez elsőre talán túlságosan szigorúnak tűnhet, azonban gondoljunk arra, hogy ez a fokozott figyelem hozzájárul a hosszú távon is élhető, fenntartható otthon kialakításához, és pozitív hatásait nem csak pénztárcánk, de lakókörnyezetünk, de pénztárcánk is érzékelni fogja!

A bejegyzés trackback címe:

https://szigeteljvelem.blog.hu/api/trackback/id/tr5716500040

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása