Szigetelj Velem!

A dűbelezés során leggyakrabban elkövetett hibák

Deák Szabolcs tollából.

2020. május 25. - Végvári Tibor

Egy felújításnál nagyon fontos, hogy épületdiagnosztikát, azaz épület állapotfelmérést végezzünk. Ez azt jelenti, hogy a kivitelező a kivitelezés megkezdése előtt meg kell, hogy vizsgálja azt az adott szerkezetet, a falazatot, hogy mennyire hordozóképes, vakolatot le kell e verni, kell e kiegészítő vakolás a felület alá, illetve dűbelkihúzó vizsgálattal igazoljuk, hogy milyen dűbel lesz annál a falazatnál megfelelő. Ha ez megvan, akkor léphetünk a következő mozzanatra.

 

_abp2023.jpg

A dűbelezésnél is számos hibát el lehet követni. Az egyik ilyen például, hogyha nem is készül dűbelezés, akár egy új épületnél vagy felújításnál. Felújításnál minden esetben kell dűbelezni, hiszen a ragasztónak a tapadószilárdsága kérdéses, mert nem tudjuk, hogy mennyire tudtuk megtisztítani az adott felületet, illetve algás e mondjuk a homlokzat. Új építésnél az irányelv, a szakma azt mondja, hogy a ragasztónak a tapadószilárdsága elegendő lenne, tehát nem lenne szükséges a dűbelezés, viszont a polisztirol lapok erőteljes mozgása (hőtágulása) miatt, ami az úgynevezett matrac-effektus, mindenképpen erősen ajánlott a megfelelő, minimum 6 db/m2-es dűbelezés (a dűbelszám nagyban függ az épület magasságától, alakjától, a hőszigetelő anyag típusától és vastagságától, ill. az alkalmazandó dűbel terhelhetőségétől).

Hogyan rögzítsük a dűbeleket?

Az üreges falazóelemeknél vagy a pórusbeton (Ytong márkanevű) falazóelemek esetében nem szabad ütvefúrással elkészíteni a dűbelezést. Ez azért lényeges, mert az ütvefúró gyakorlatilag szétveri a cellaszerkezetét egy üreges téglának, illetve a pórusbetonban pedig egy alaktalan fúrat készül. Hiába lesz egy nagyon professzionális dűbel telepítve, nem fog majd megfelelően ez a dűbel és gyakorlatilag mehet az egész a kukába.

Milyen mélyre szükséges a dűbeleket beütni a hőszigetelésbe?

Nem szabad mélyre ültetni a dűbeleket, az előírás azt mutatja, hogy a hőszigetelés síkjába maximum 1-1,5 mm-t szabad besüllyeszteni a dűbelt (értsd: dűbeltányért). Ha túl mélyre van ültetve a dűbel, akkor az a későbbiek során akár színelváltozást is mutathat. De alapvetően az a probléma, hogy egy mélyre ültetett dűbel előtt vastag ragasztópogácsa fog kialakulni, ami a későbbiek során esztétikai problémákat is fog okozni.

A bejegyzés trackback címe:

https://szigeteljvelem.blog.hu/api/trackback/id/tr3115716196

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása